Latihan Frasa

Memartabatkan Bahasa Melayu

Rancangan Mengajar Harian


RANCANGAN PENGAJARAN  HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 6



Tarikh    :   27  -- 3 – 2012                                                              Masa   :    8.30 pagi ---9.00 pagi                  

 Hari       :   Selasa

Kelas   :  6  B                                                             Bilangan pelajar :  46 orang

Mata pelajaran :  Bahasa Melayu

Tajuk  :  Perubatan Tradisional

Sub-Topik :   Akupuntur

Pengetahuan sedia ada :  Murid-murid berpengalaman menerima rawatan doktor.

Objektif Pengajaran :  Pada akhir tajuk ini, murid-murid dapat :

                                    1.  Membaca teks pemahaman dengan sebutan dan intonasi yang                                     

                                         betul.

                                    2.  Menjawab sekurang-kurangnya 4/5 soalan pemahaman dengan

                                         tepat.                                  

Fokus utama     :       5.2 Aras 1 :

                                  (i)   Membaca bahan berunsur ilmu dengan sebutan dan intonasi

                                         yang betul.

                                  (ii)  Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.

Fokus sampingan  :   1.2 Aras 3(i)

                                   Berbual secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dengan

                                   menggunakan soalan pelbagai aras.

Kemahiran Bernilai Tambah :

                                   Kemahiran berfikir         

                                   i.  mengenal pasti idea utama

                                   ii.  mensintesis

                                   iii.  mengecam                            

                                   Kecerdasan pelbagai

                                   i.  interpersonal

                                   ii. verbal-linguistik

Tatabahasa      :    Kata majmuk              BBM               :    Teks, benda maujud, computer



Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)



















1.    Sesi soal jawab.
2.    Tayangan    
      rakaman video.     
3.    Soalan-soalan dan jangkaan jawapan :
i.  Sebutkan ke mana kamu dapat rawatan jika kamu sakit ?
Hospital / klinik / tabib
ii. Sebutkan
peralatan yang digunakan oleh doktor semasa merawat kamu.
Stetoskop / termometer / alat suntik
iii. Apakah nama benda ini ?
Jarum akupunktur



1. Guru menge-
     mukakan
     soalan.
2.  Guru   
     menayangkan   
     video dan
     mengemuka-
     kan soalan.
3.  Guru  
     mengaitkan  
     jawapan 
      murid
     dengan tajuk
      yang akan
      diajar.
1. Murid    
    melihat
rakaman 
yang ditayang
- kan oleh
guru.
2.  Murid
    menjawab
    soalan 
    yang       
dikemuka-      
    kan oleh
    guru.


Bahan Bantu Mengajar
-     Komputer
-     Tayangan gambar perubatan

Kecerdasan Pelbagai :
-  Verbal    
    linguistik
-  Interpersonal
  
Kemahiran Berfikir :
-  Menjana    
   idea
-  Mengenal  
   pasti
-  Menghu
   bungkaitkan










Perkem-
bangan
(20minit)
1.    Petikan teks “Perubatan Tradisional”
A. Akupunktur
(Rujuk Buku Teks m/s 80)

2.    Membaca petikan teks   “Akupunktur”
3.    Soalan dan jangkaan jawapan
i.  Apakah yang dimaksudkan dengan rawatan akupunktur ?
Sejenis perubatan tradisional

ii.  Dari manakah berasalnya rawatan akupunktur ?
Negara China

iii.  Apakah alat yang digunakan dalam rawatan tersebut ?
Jarum akupunktur

iv. Bagaimanakah kaedah rawatan akupunktur dilakukan?
Dicucuk pada bahagian badan yang dikenal pasti.

v.  Apakah jenis penyakit yang boleh dirawati dengan rawatan akupunktur ?
Selesema, sesak nafas, gastrik, sakit kepala, tangan menggeletar, susah tidur, murung, rasa gelisah.

vi. Mengapakah banyak orang yang mengamalkan rawatan akupunktur ?
Selamat dan tidak menyakitkan.

vii. Siapakah yang boleh menjalankan rawatan akupunktur ?
Tabib

4.  Berbincang tentang  maksud  kata majmuk.
kenal pasti
pakar bedah
kakitangan
demam panas
beritahu
air panas

5.  Mengaplikasikan kata majmuk dalam ayat.








1. Guru membetulkan kesalahan sebutan murid-murid semasa mengawasi murid-murid membaca petikan.

2.  Guru bersoal jawab dengan murid-murid.

3.  Guru menjelaskan maksud perbendaharaan kata dengan con-
toh.

4.  Guru membimbing murid-murid mengecam mesej penting dalam petikan dengan teknik menyoal.

5.  Guru membim-bing murid menyenaraikan kata majmuk dari petikan.
6.  Guru menjelaskan maksud kata majmuk.
1.  Murid diminta membaca serentak petikan teks   “Akupunktur”.

2.  Murid dibimbing oleh guru untuk
 membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.

3.  Murid-murid menyatakan maksud perbendaharaan kata dan membina ayat.

4.  Murid-murid menyatakan mesej berdasarkan petikan yang dibaca.
 
5.  Murid-murid menyenaraikan kata majmuk dari petikan.
6.  Murid-murid mempelajari maksud kata majmuk.

7. Murid-murid membaca kata majmuk.













Bahan Bantu Mengajar:
-     Buku Teks BM

Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal   
   linguistik
-  Kontekstual
-  Visual ruang

Kemahiran Berfikir :
-Menjana idea
-Menghubung
  kaitkan
-Mengenal
  pasti


Nilai murni :
-     Menghargai
-     bersyukur


Penutup
(5 minit)
Rumusan Isi Pelajaran.
a)    Apakah yang kita perolehi daripada pelajaran hari ini?
Jangkaan jawapan murid.
-     Rawatan akupunktur ialah sejenis perubatan tradisional.
-   Kedah rawatan akupunktur
-  kata majmuk


1.  Guru  mengemukakan soalan untuk membimbing murid membuat rumusan pelajaran.

2. Guru mengarahkan murid melayari internet untuk mencari perubatan tradisional lain sebagai persediaan pelajaran seterusnya.

3. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

1. Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.

2.  Murid membuat rumusan pelajaran di
bawah bim-
bingan guru.

3. Murid membuat latihan susulan.
Bahan Bantu Mengajar :
Lembaran kerja

Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal linguistik
-  Interpersonal

Kemahiran Berfikir :
-  Menjana  
   idea
-  Menjelaskan










Klik hier voor meer gratis plaatjes

Makro Pengajaran BM Tahun 6

Simpulan Bahasa

Cerita


About this blog

I'll continue updating my blog. By sharing this blog with everyone, I hope that my blog readers will enjoy it. Tq.

About Me

My photo
No. Matrik: D20111049649 PJJ Sept/2011 Universiti Pendidikan Sultan Idris, Tanjung Malim, Perak
Powered by Blogger.